HP dostupnost technologie Lightscribe informovali 4. Ledna 2005 HP LightScribe uvádí na výstavě CES 2005 (poprvé byla tato technologie představena na CES 2004) a oznamuje, že od nynějška je možné skrze distribuční kanály HP nakupovat tzv. „LightScribe-enabled PCs“, tedy počítače s LightScribe vypalovačkami. Zároveň oznamuje, že další výrobci vypalovaček začnou letos v prvním čtvrtletí nabízet své mechaniky s technologií LightScribe. Jde o BenQ, LaCie a Philips. Dá se předpokládat, že se další záhy přidají. Disky, které budou ochotny se takto nechat potisknout, nabízí samozřejmě HP a také Verbatim Brzy se prý přidají Imation, Memorex, Philips a TDK.
Na vývoji LightScribe se podílely tyto firmy: CMC Magnetics Corporation, CyberLink Corp., Hitachi-LG Data Storage, InterVideo, Inc., Lite-On IT, MicroVision Development Inc., Mitsubishi Chemical Company, Moser Baer India Limited, Nero Inc., Philips BenQ Digital Storage, Roxio, Sonic Solutions Software a Toshiba Samsung Storage Technology. Z tohoto výčtu je pro nás jistě zajímavá firma Nero, která nabízí velmi rozšířený produkt téhož jména (prakticky se firma podle tohoto produktu nedávno přejmenovala). Už u první verze Nero 6.6 (Reloaded) si tvůrce vynikající češtin do tohoto programu Evžen všiml, že byla podpora pro LightScribe přidána.
Pár častých otázek a odpovědí
Technologie LightScribe se původně měla objevit už v létě minulého roku, pak se však objevil posun uvedení až na rok 2005. Proslýchá se, že za toto zpoždění může nestálost potisku. Tisk zkrátka měl tendenci se na světle kazit. K tomu se váže několik otázek a odpovědí z následující sekce:
Jak dlouho lze disk před potiskem (LightScribe) skladovat?
Naše testy ukazují, že pokud je disk vystaven běžnému domácímu světlu (indoor lighting), disk vydrží zhruba 9 měsíců bez snížení kvality při následném potisku. Je-li nepotištěný disk ukládán v obalu a není-li vystavován přímému slunečnímu světlu a vysokým teplotám, vydrží před potiskem ještě podstatně déle.
Škodí ultrafialové záření LightScribe potisku?
Vytištěný obrázek se bude postupně ztrácet na přímém slunečním světle. Záleží to zejména na intenzitě světla a délce vystavení disku na takovém světle. Jako ochranu před poškozením obrázkové i datové strany doporučujeme ukládat disk mimo působení slunečního záření.
Mohou otisky prstů a jiné nečistoty ovlivnit potisk?
Ano, otisky prstů mohou mít na potisk vliv. Zejména různé zbytkové chemikálie, např. po použití různých krémů či balzámů na ruce (s obsahem polyethylen glykolu a vitamínu E), mohou způsobit poškození obrázku.
Můžu na LightScribe potisk po vypálení ještě něco přidat?
Ano. Pokud se rozhodnete později přidat ještě nějaký obsah, bude správně sedět s již existujícími tituly a obrázky.
Toto je dost zásadní rozdíl oproti někdejší technologii Disc T@2 od Yamahy. Tam, pokud jste chtěli něco přidat, byla prakticky nulová šance, že se trefíte nějakým požadovaným způsobem. Nezáleželo na tom, v jaké poloze médium do vypalovačky vložíte, protože se mezitím ještě několikrát otočilo a kreslit se na něj začalo až když Yamaha CRW-F1 uznala za vhodné.U LightScribe je pozice kreslení řízena vnitřním reliéfem.
Zkrátí se používáním LightScribe životnost laseru mechaniky?
Při běžném provozu s používáním LightScribe jde o zanedbatelné opotřebení laseru, jehož výkon stále zůstává v mezích specifikace.
Toto bych si asi vysvětlil tak, že pokud pálíte tak, jako doposud, vydrží vám vypalovačka tak, jako doposud. Laser možná má nějakou rezervu, se kterou musí počítat, aby při jeho dejme tomu dvojnásobném využití (vypálím data + nakreslím obrázek) zůstal alespoň v tak dobré kondici, jako kdyby mechanika LightScribe neměla (vypálím jen data). Kdybyste však kreslili řekněme zhruba padesátkrát více, nejspíše by časem k určitému opotřebení laseru došlo. Tak je to ostatně se vším, co se používá příliš. Prostě se to „ojede“. Skutečnou výdrž takové mechaniky nám ukáže jen praxe.
Závěrem
Potisk médií technologií LightScribe nějakou dobu samozřejmě trvá, záleží to na rozsahu vypalované grafiky. HP však do druhého čtvrtletí slibuje zrychlení o zhruba 50 %. Toho prý bude možné v budoucnu dosáhnout (pravděpodobně formou upgradu firmwaru) i na prvních LightScribe mechanikách. Není ani vyloučeno, že bude potřeba pro rychlejší kreslení zoptimalizovat i média. A tak, jako se dnes setkáváme s označením rychlostí pro pálení na datovou stranu, možná v budoucnu budeme sledovat i rychlost pálení LightScribe. Zrychlení o 50 % by znamenalo 1,5×. Nebude na škodu zopakovat, že HP spolu s Mitsubishi Kagaku Media (tedy v podstatě se společností Verbatim) připravují druhou generaci disků, která bude prý umožňovat dokonce barevný potisk. Její uvedení ani bližší podrobnosti o způsobu, jak to bude vyřešeno, však zatím není známo.