Princip je vcelku jednoduchý, vypálíte data na disk, vypálený disk vyjmete a otočíte stranou určenou pro zápis LightScribe dolů a zasunete do vypalovačky. Já osobně doporučuji nejdříve vypálit LS, až pad data. Potom už zbývá použít program, který umí s LightScribe zacházet a vypálit váš popisek.
Vrstva LightScribe je vyrobena ze světlocitné chemikálie, tzn. chemikálie která reaguje na světelnou intenzitu laserového paprsku. Pro vypálení grafiky a textu se používá ta samá optická hlava, jediné čím se liší vypalování dat na spodní stranu a vypalování LightScribe na horní stranu je energie laseru a také to, že se nevypaluje LS po spirálách, ale po kružnicích.
Je nad slunce jasnější, že velikost energie laseru pro vypalování LightScribe musí být tak malá, aby nedošlo k poškození dat vypálených na spodní straně disku a na druhou stranu tak velká, aby došlo k chemickým změnám ve světlocitné vrstvě.
Lze upgradovat starší vypalovačku a přidat jí podporu LS?
Bohužel upgradem firmware starší vypalovačky nelze povýšit a přidat jim podporu pro Lightscribe. Proč vlastně ?
Vypalovačka s podporou LightScribe se totiž hardwarově liší, oproti ostatním vypalovačkám má u motorku, který roztáčí disk umístěno optické čidlo. Toto čidlo snímá polohu disku vůči optické hlavě s vypalovacím laserem. Díky tomu vypalovačka ví kam má vůbec zapisovat.
Vnitřní kotouček disku má na sobě vylisováno mezikruží, které je tvořeno přímkami po obvodě, díky tomu je snímána rychlost otáčení disku. Vnější hranice tohoto mezikruží je uzavřena tvary (trojúhelníky, čtverce, obdélníky), tento potisk je určen ke snímání polohy.
Díky těmto dvěma popiskům a vzdálenosti optické hlavy od středu disku, ví vypalovačka, kde se přesně nachází laser, který se stará o vypálení popisku a popisek pak vypadá tak jak ho vidíte v editoru obalů.
Zápis LightScribe z pohledu konstrukce disků
Už z principu jsou disky CD náchylnější k zásahům z popisové strany, protože horní vrstva je tvořena vrstvou, do které se zapisuje, ochrannou vrstvou, odrazovou vrstvou, lakem a vrstvou pro potisk jak ukazuje následující obrázek. A celý tento blok na „plastovém“ kotoučku je náchylný k poškození.
A právě ona „vrstva pro potisk“ je použita pro zápis LightScribe. Z konstrukce disků Verbatim můžeme usoudit, že CD pro LightScibe vycházejí z CD s vrstvou „Fast Dry Printable Surface„, které jsou velmi kvalitní a nemusíte se obávat poškození dat při vypalování popisu na CD. Jak se projeví zápis popisku si ukážeme v následujících kapitolách.
Jinak je tomu u DVD, kde se případného poškození dat nemusíte obávat. Vylučuje to sama konstrukce DVD, kde je vrstva zápisu chráněna ještě jedním plastovým kotoučkem se shora, jak ukazuje následující obrázek.
Specifikace
Veličina
|
Hodnota
|
Vnitřní poloměr [mm] |
min. 23,8
|
Vnější poloměr [mm] |
man. 58,7
|
Otáčky [ot/min] |
-
|
Rozlišení [dpi] |
1200, 600, 300
(600 doporučuje program SureThing CD/DVD Labeler) |
Počet odstínů |
256
|
Specifikace 1.2
Média Verbatim DVD+R 16x, toto médium vyhovuje specifikaci LightScribe 1.2 a stojí pouze 25,- Kč s DPH. Disky jsou již nyní dostupné už nyní. Jedná se o LS, který se dá pálit rychleji.